Yönetimden Mesaj

YÖNETİMDEN MESAJ 

Değerli İTÜ Mezunları, 

2014 yılında İTÜMD Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başladığımda, benim de bir parçası olmaktan gurur duyduğum bir önceki Yönetim Kurulumuz, çok başarılı işlere imza atmış, bazı projeler tamamlanmış, bazılarını da yeni yönetim olarak bizler devralmıştık. Oldukça yoğun geçen bu yedi yılda mevcut projelerin devamlılığını sağlarken, pek çok önemli projeyi de hayata geçirdik. 

Derneğimiz için en önemli gelişme yeni binamıza taşınmamızdı. Yaklaşık bir buçuk yıl süren çalışmanın ardından İTÜ’lülerin bir araya geldiği İTÜ Mezunları Derneği Çamlık Lokali Sosyal Tesisleri tamamlandı. İTÜ’ye vefa borcunu ödemek isteyen mezunlarımızın desteğiyle 2017  yılı Ocak ayında faaliyete geçen Lokal, hem İTÜ Mezunları Derneği’nin yeni binası hem de İTÜ’lülerin yeni buluşma yeri oldu. Lokalin tamamlanmasında maddi manevi emeği geçen herkese bir kere daha teşekkür ediyorum. 

2022 yılında yeni bir konseptle hayata geçireceğimiz Vakıftepe tesisimiz ise, muhteşem Boğaz manzarasının doyasıya keyfini çıkaracağınız modern mimarisi, doğayla iç içe açık alanları ile İTÜ’lülerin arkadaşları ve aileleri ile birlikte keyifle zaman geçirecekleri bir buluşma noktası olacak. 

Yeni yönetim kurulu olarak işe başladığımızda hedefimiz, mevcut projelerin devamlılığını sağlarken, özellikle derneğimizin iletişim kurabildiği aktif mezun sayımızı artırmaktı. Bugün geldiğimiz noktada farklı mecralardan bizi takip eden Mezun sayımız 7 yılda 20 kata yakın artarak 60.000 sayısına ulaşmış durumda. 

 

Ağırlıklı olarak İTÜ mezunları ve İTÜ’ü şirketlerinden oluşan bağışçılarımız tarafından desteklenen burs programımızla sahip oldukları zorlu koşullara rağmen İTÜ’de eğitim alma ayrıcalığını kazanmış 550’ye yakın gencimizin maddi yetersizlikler nedeniyle öğrenimlerini aksatmadan başarılı, özgüvenli ve sorumluluk sahibi İTÜ mezunları olarak topluma kazandırmaktayız. Öğrencilerimize sağladığımız burs desteğinin yanı sıra Uzaktan Eğitim için gerekli imkânlara sahip olmayan İTÜ öğrencilerine eğitimlerine kesintisiz devam edebilmeleri için bilgisayar ve internet desteği sağlamaktayız. 

 

Aynı zamanda 2015 yılından bu yana başarı ile yürüttüğümüz yaklaşık 250 mentorumuzun 600’ün üzerinde öğrencimize destek verdiği İTÜ Mezunları Derneği Mentorluk Programı kapsamında, üyemiz olan İTÜ mezunlarının öğrencilerle paylaştıkları eşsiz deneyimleri ve değerli bilgi birikimleri İTÜ’lü genç arılar için paha biçilmez bir rehber olmaktadır. 

   

 

Diğer önemli bir projemiz olan İTÜ Mezunları Derneği’nin dijital dönüşümünün ana platformu, mezun dernekleri içerisinde öncü olma özelliği taşıyan İTÜ Mezunları Derneği Mobil Uygulama’sını 2020 yılı Haziran ayında devreye aldık. Mobil uygulamamız kısa sürede 10.000’e yakın İTÜ’lünün buluştuğu üyelik işlemlerinden burs vermeye, mentorluktan etkinlik katılımına, üyelik avantajlarından dernek haberlerine kadar tüm fonksiyonların tek bir dijital bir platform haline geldi. 

 

 

Özellikle yeni mezun gençlerimizi ailemize katmak, gençlerimize henüz okul yıllarında ulaşmak ve iletişim kurmak hedeflerimiz arasındaydı. Bu amaçla üniversite içinde İTÜ Mezunları Derneği Öğrenci Kulübü’nün kurulması sağladık.  Kısa sürede ne kadar doğru bir adım attığımızı da gördük. Şu an bu kulüp, 10.000’e yakın üye sayısı ile üniversitemizin en fazla üyeye sahip olan öğrenci kulübü. 

Pandemi döneminde gerçekleştirdiğimiz 65 Yaş Üzeri Mezunlarımıza Destek Projemiz kapsamında da bize destek veren öğrenci kulübümüz 2000 mezunumuzu arayarak ihtiyaçlarını öğrendi ve onlara destek olmamızı sağladı. Bu projemizle “The Hammers Awards” tarafından “Optimum Bütçe ile Harikalar Yaratanlar” Kategorisinde Special Hammers ödülüne layık görülmek bizi çok gururlandırdı. 

 

Öğrencilerimiz için yaptığımız bir diğer önemli çalışma ise organizasyonunu üstlenerek öğrencilerimizin mezun olmaya ilk adım attıkları bu özel günde yanlarında olduğumuz ve hatırlayacak özel bir anı mezuniyet balosu. Daha önce fakülteler kendi içinde düzenlemeye çalıştığı ayrı ayrı organizasyonlarla mezuniyetini kutlarken, artık tüm fakülteler bir arada üniversitemize veda etme şansına sahip oluyor.  

Dernek olarak imza attığımız bir diğer önemli projemiz, Miniatürk’ teki İTÜ Taşkışla ve Maçka Kampüslerinin minyatürlerinin açılışı oldu. Tarihimizde büyük önem taşıyan 130’dan fazla sembol yapının minyatürlerinin sergilendiği Miniatürk’te 244 yıllık tarihiyle dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biri olan İTÜ’nün yer alması, tüm mezunları ve öğrencileri için gurur vericiydi. İlk defa bir üniversite binaları ile Miniatürk’te yer aldı. Dolayısıyla İTÜ’nün öncü üniversite misyonu burada da kendini gösterdi ve bunun haklı gururu yaşadık. 

 

İTÜ Mezunları Derneği olarak, Rektörlüğümüz ile birlikte 2018 yılında tarihinde ilkini düzenlediğimiz İTÜ Günü Mezunlar Buluşması”nda 5000 mezunumuzu ve ailelerini Ayazağa Yerleşkesinde bir araya getiriyoruz. Mezunlarımızın okul arkadaşları ile buluştuğu ve aileleri ile birlikte keyifle vakit geçirdiği bu günde İTÜ Mezunları Derneği olarak 10. yıl mezunlarımıza plaketlerini takdim ederek meslekteki 10. Yıllarını kutlamaya devam ediyoruz. 

 

Ülkemizin en eski Üniversitesi olma özelliğine sahip İTÜ “Asırladır Çağdaş” sloganı ile yüzlerce yıla ve dünya çapında tüm rakiplerine meydan okumaya devam ediyor. 

Bizler lise çağlarımızda İTÜ’yü bir hedef olarak önümüze koyduğumuzda okulumuzun sahip olduğu kültürel derinliği pek azımız biliyordu. Hatta yıllarca sıralarında eğitim gördüğümüz dönemlerde de, aldığımız teknik eğitim, bireysel değişim, sosyal gelişimi çok azımız fark edebildi. Daha sonra atıldığımız iş hayatlarımızda yavaş yavaş duyumsadığımız, kavradığımız İTÜ’lü olma farklılığımızı yaşamaya başladık. Bugün birçoğumuz İTÜ’lü olmanın ne demek olduğunu biliyor ve bu kimliğin onurunu gururla taşıyoruz. 

İTÜ’den mezun olup, yaşayan yaklaşık 140 bin büyüğümüzün, kardeşimizin olduğunu hesaplıyoruz. Bu kadar büyük bir camia olarak topluma karşı bazı sorumluluklarımızın olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti değerlerine sahip çıkan, ulusal önceliklerimize saygı duyan, çağdaş, laik, sorgulayan ve üreten bir toplum için çabamızın devam edeceğini belirtmek isterim. 

Siz mezunlarımızın etkinliklerimize, çalışmalarımıza katılarak, katkı vererek, bizlerle birlikte olması camiamıza çok önemli değer sağlayacaktır, varlığınız bizleri mutlu edecek, güçlendirecektir. 

Tüm mezunlarımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 

Veli Tan Kirtiş 

İTÜ Mezunları Derneği Başkanı