Dernek Tarihçesi

DERNEK TARİHÇESİ 

 

Üniversitemizin en eski mezun organizasyonu 1926 yılında Ankara’da kurulan “Yüksek Mühendisler Birliği”dir. Zaman içinde İTÜ’de lisans ve yüksek lisans programlarının ayrılması, bu derneğimizin ise tüzüğü gereği sadece Yüksek Mühendisleri üye olarak kabul edebilmesi, lisans mezunlarını da kapsayan İstanbul merkezli yeni bir dernek kurulması fikrini doğurmuştur. 

Makina Y.Müh.Dr. Osman Simav’ın girişimleri ve  öncülüğünde 9 Haziran 1989 tarihinde “İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği” 83 kurucu üyeyle resmen faaliyete başlamıştır. 

Derneğimizin Kurucu Başkanlığını ülkemizin müteahhitlik sektörünün duayenlerinden ve STFA grubunun kurucusu Dr.Y.Müh. Sezai Türkeş üstlenmiştir. 

 

Sonraki yıllarda sırasıyla Prof. İlhan Kayan (1989-1991), İnşaat Y.Müh Cahit İdil (1991-1995), Makine Y.Müh. Remzi Yücebaş (1995-1997), İnşaat Y.Müh. Eşref Denizhan (1997-2006), İnşaat Y.Müh. Orhan Baykal (2007-2011), Bilgisayar Müh. Erol Bilecik (2011- 2014), Elektronik ve Haberleşme Müh. Veli Tan Kirtiş (2014 – ) dernek başkanlığı görevini üstlenmişlerdir. 

 

İlk yıllarda mezunlarımızın ofis ve sekreterya imkanlarını kullanan derneğimizin merkezi 1994 yılında Üniversitemizin tahsis ettiği Gümüşsuyu’nda Yüksek Gerilim Laboratuarı altındaki ofise, ardından da halen kullanmakta olduğu Ayazağa kampüsünde Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM) içindeki ofise taşınmıştır.  İlk iki yılın sonunda üye sayısı 1000’i aşan derneğimizin o yıllardaki  üye profiline bakıldığında üyelerimizin üçte ikiye yakınının İnşaat ve Makina Mühendislerinden oluştuğu görülmektedir.  O yıllarda yapılan ve mezunlarımızın büyük ilgi gösterdiği  yıllık dernek balolarında dönemin İTÜ’lü Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel şeref konuğu olarak katılmışlardır. 

 

Derneğimiz, 2007 yılında kurulan İTÜ Mezunlar Konseyine kuruluşundan itibaren destek vermiş ve mezun organizasyonlarımızın güç birliği içinde çalışması yönünde katkıda bulunmuştur.  Bunun bir göstergesi olarak, diğer başlıca mezun derneklerimizin başkanları da 2013 yılındaki genel kurulumuzla birlikte derneğimiz yönetim kurulunda yer almaya başlamışlardır. 

 

Derneğimizin en önemli girişimlerinden biri “ Mezunlar Meydanı“ ve “ Mezunlar Yurdu“ olmuştur. Mezunlarımızın isimlerini üniversitemizde sonsuza kadar yaşatmak adına 2011 yılında İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde Mustafa İnan Kütüphanesi’nin ön kısmında, mezunlarımızın isimlerinin yer aldığı petek taşlarından özel bir alan inşa edilerek hayata geçirilen İTÜ Mezunları Meydanı projesini hala devam ettirmekteyiz. Projeden sağlanan kaynakla Ayazağa kampüsünde bulunan ve 2014 Nisan ayında resmi açılışı gerçekleştirilen, 104 yataklı bir öğrenci yurdu inşa edilerek üniversitemize kazandırılmıştır. 

  

Diğer önemli girişimimiz ise İTÜ Ayazayağa yerleşkesi içerisinde bulunan Çamlık Binasının restorasyonu ve Lokal olarak üyelerimizin ve tüm İTÜ’lülerin kullanımına açılması olmuştur. Lokal binamız 2017 yılının Ocak ayında hizmete açılmıştır. 

 

Türkiye’de basketbol ekolü yaratan ve birbirinden önemli oyunculardan oluşan efsane İTÜ Basketbol Takımı, 2018 yılında Sigortam.net İTÜ Basket adıyla İTÜMD ve İTÜ Rektörlüğü ana sponsorluğunda tekrar sahalara kazandırılmıştır. 

 

Diğer önemli bir projemiz İTÜ Mezunları Derneği’nin dijital dönüşümünün ana platformu, mezun dernekleri içerisinde öncü olma özelliği taşıyan İTÜ Mezunları Derneği Mobil Uygulama’sını 2020 yılı Haziran ayında devreye alınmasıdır.  İTÜ’lerin üyelik işlemlerinden burs vermeye, mentorluktan etkinlik katılımına, üyelik avantajlarından dernek haberlerine kadar tüm fonksiyonların tek bir dijital platform üzerinden yürütüldüğü ve kısa sürede yaklaşık 10.000 kullanıcıya ulaşmıştır.  

 

2022 yılında yeni bir konseptle hayata geçireceğimiz Vakıftepe tesisimiz ise, muhteşem Boğaz manzarasının doyasıya keyfini çıkaracağınız modern mimarisi, doğayla iç içe açık alanları ile İTÜ’lülerin arkadaşları ve aileleri ile birlikte keyifle zaman geçirecekleri bir buluşma noktası olacaktır. 

 

Derneğimiz;  bugüne kadar 10.000’e yakın üyesiyle,  üniversitemize,  mezunlarımıza ve öğrencilerimize yönelik projeleriyle camiamızı daha ilerilere taşımak için kuruluş günlerindeki heyecan ve kararlılıkla çalışmaya devam etmektedir.