Vefat Haberi Dr. Nurettin Koçak

Dr. Nurettin Koçak’ın cenazesi 29 Kasım 2023 Çarşamba günü (bu gün) öğle namazını müteakip istanbul Teşvikiye Camii’inden kaldırılarak Emirgan Reşitpaşa Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedilecektir.

Merhuma Allah’tan rahmet ,İTÜ Camiasına ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Dr. Nurettin Koçak kimdir? 
İTÜ Mezunları Derneği Onursal Üyesi 1931 yılında Hafik’te doğdu. İlk ve Orta tahsilini Sivas’ta tamamlayarak, İTÜ İnşaat Fakültesi’ne girdi. 1955 yılında mezuniyetini müteakip, özel sektörde muhtelif inşaatlarda şantiye şefliği ve inşaat müdürlüğü görevlerini yüklendikten sonra 1959 yılında Kutlutaş İnşaat ve Ticaret Sanayi Limited Şirketi’nin kurucu ortağı ve teknik genel müdürü olarak büyük sanayi tesislerinin inşaatlarını yönetti.

Bunlar arasında; Eskişehir ve Nevşehir Tekstil Fabrikaları, Bozüyük Seramik Fabrikası, Sivas ve Çorum Çimento Fabrikaları tevsii, Çaycuma-Silifke Kağıt Fabrikaları, Samsun Suni Gübre Tesisleri inşaatlan bulunmaktadır. 1970 yılında, büyük hissedarı ve kurucu üyesi olduğu Kutlutaş Holding İcra Komitesi Başkanı olarak; holding bünyesinde toplanan inşaat şirketlerinin büyük tesislerin taahhüt işlerini almalarını endüstri mamülleri üreten şirketlerin de kurucusu veya büyük hissedarı olunmasını sağladı. 1970-1980 devresinde gerçekleştirilen bu işler arasında, Tunçbilek 150 MW’lık, Afşin Elbistan 4×340 MW’lık, Daura (Irak) 160 MW’lık, Ambarlı gaz çevrim santralı 1350 MW’lık, Kangal, Çatalağzı 300 er MW’lık termik santralları, Bolu, Adana, Yozgat ve Ladik Çimento Fabrikaları, Mersin, İskenderun, Bandırma (Bağfaş ve İşkur) Suni Gübre Fabrikaları inşaatları sayılabilir. Yurt dışında lrak’ta 6, Libya’da 2 ve Suudi Arabistan’da 1 olmak üzere toplam 1 milyar dolardan fazla iş gerçekleştirmiştir.

Nurettin Koçak evli, 1 çocuk babasıydı.