Vefat Haberi Prof. Dr. Şinasi Eskikaya

İTÜ Mezunları Derneği Onursal Üyesi İTÜ Maden Fakültesi 1961 Mezunu Prof. Dr. Şinasi ESKİKAYA Vefat etmiştir.
Merhumun Cenazesi, 14 Nisan 2024 Pazar günü Zincirlikuyu Camiinde kılınacak olan öğle namazını müteakip toprağa verilecektir.
Merhuma Allahtan rahmet İTÜ Camiasına ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Prof. Dr. Şinasi ESKİKAYA’nın Kısa Özgeçmişi;

9 Mart 1935’de Tokat’ta doğdu. İlk ve ortaokulu Tokat’ta, liseyi ise Balıkesir’de bitirdi. 1961’de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden Maden Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Bir yıl Devlet Su İşleri Kurumu’nda sondaj mühendisi olarak çalıştı. 1964’te İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi, Maden İşletme ve makineları Kürsüsü’ne asistan olarak girdi. İngiltere Newcastle Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nde 1966 yılında başladığı çalışmalarını tamamlayarak 1970 yılında doktor unvanını aldı. İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü’nde 1976’da Doçent, 1980’de Profesör oldu. Bilimsel Çalışmaları arasında, TÜBİTAK tarafından desteklenen 2 adet, NATO tarafından desteklenen 1 adet bilimsel projede direktörlük yapmış olup, ayrıca, bölüm içinde yapılmış çok sayıda endüstri projelerinde görev almış bulunmaktadır. Yurt içinde ve dışında yayınlanmış çok sayıda makale ve bildirisi mevcuttur. Bunlara ilaveten, Almanca’dan tercüme edilmiş 2 çeviri kitabı ve editörlüğünü yaptığı 6 kitap vardır. 4 doktora öğrencisi ve 25 yüksek lisans öğrencisi ile, yüzlerce bitirme ödevi öğrencisine danışmanlık yapmıştır.
Maden Mekanizasyonu Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkan Yardımcılığı, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Başkan Yardımcılığı (1987-88) ve iki dönem (1991-94 ve 1994-97) Maden Fakültesi Dekanlığı yapmıştır. İngilizce, Almanca ve orta derece Fransızca bilmekte olup, 2002 yılında emekli olmuştur.