Vefat Haberi Prof. Dr. Günay Özmen

İTÜ Mezunları Derneği Kurucularından ve Onursal Üyesi İnşaat Fakültesi 1956 yılı mezunu Prof. Dr. Günay Özmen vefat etti.

Merhumun Cenazesi 13 Nisan 2024 Cumartesi günü, Zincirlikuyu Camii’nde kılınacak olan öğle namazını müteakip gerçekleştirilecek cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlanacaktır.

İTÜ Camiasına ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Prof. Dr. Günay Özmen’in kısa özgeçmişi;

Prof. Dr. Günay Özmen 1934 yılında İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini Kabataş Erkek Lisesinde tamamladıktan sonra, 1956 yılında İTÜ İnşaat Fakültesini bitirdi. Daha sonra aynı fakültenin Yapı Statiği Kürsüsüne asistan olarak girdi ve 1963 yılında doktor, 1968’de doçent, 1973’de de profesör oldu. 1963 yılında Norveç Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun doktora sonrası bursunu kazanarak Norveç’e gitti. 1964-65 yılları arasında Norveç ve İngiltere’de bilimsel incelemelerde bulundu. Yurt içinde ve yurt dışında, özellikle “Çok Katlı Yapıların Statik ve Dinamik Hesabı” ve “Mühendislikte Bilgisayar Uygulamaları” konularında, yayınlanmış çok sayıda kitap, makale ve bildirisi vardır. Üniversitedeki eğitim ve araştırma çalışmalarının yanı sıra, Bilgi İşlem Merkezi Müdürlüğü, Dekan Yardımcılığı ve İTÜ Spor Kulübü yönetim kurulu üyeliği gibi yönetim görevlerini de yürütmüş ve çeşitli kuruluşlara danışmanlık hizmeti vermiştir. 1984 yılında, İTÜ İnşaat Fakültesindeki öğretim üyeliği görevinden kendi isteği ile emekliye ayrıldı ve Ata İnşaat şirketinde “Bilgi İşlem Koordinatörü” olarak çalışmaya başladı. Bu görevi 2000 yılına kadar sürdürmüş ve Atatürk Barajı yapımının başarı ile tamamlanmasına katkıda bulunmuştur. Daha sonra, birkaç arkadaşı ile birlikte 1975 yılında kurmuş olduğu ve Türkiye’de İnşaat Mühendisliği alanında ilk defa bilgisayar uygulamalarını gerçekleştirmiş olan Bilsar Bilgi İşleme şirketinin başına geçerek yazılım geliştirme çalışmalarında bulunmuştur. Emekliye ayrıldıktan sonra da bir süre, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsünün İnşaat ve Mimarlık lisans üstü programlarında “Bilgisayar Uygulamaları” ile ilgili dersler vermiştir. Ayrıca iki dönem İTÜ Geliştirme Vakfı yönetim kurulu üyeliği ve İTÜ Spor Kulübünü Koruma Vakfı başkanlığını yapmıştır. Çeşitli kuruluşlara verdiği danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra, İTÜ İnşaat Fakültesi Yapı anabilim dalında bazı araştırma projelerini yürütmüş ve makale, bildiri ve kitap yazımı işlevlerini sürdürmüştür. Ayrıca TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası “Yetkin Mühendislik” komisyonu üyeliği görevini yapmış ve İMO Meslekiçi seminerleri kapsamında çeşitli konferanslar vermiştir.