İTÜ ve TÜRKSAT işbirliği ile İstanbul Teknik Üniversitesi’ne gelen Dr. Sheikh Muszaphar Shukori, İTÜ’lü akademisyen ve öğrencilerle buluştu. Uzayda geçirdiği 12 günü görüntüler eşliğinde anlatan Shukori, “Hayatımın en güzel günlerini uzayda yaşadım. Tek yön biletim olsa uzaya gidip dönmek istemezdim” dedi.

Uzaya çıkan 9. müslüman astronot olan Dr. Shukori’nin İTÜ Maslak Kampüsü Remzi Ülker Konferans Salonu’ndaki sunumuna ilgi çok büyüktü. Sunuma, TURKSAT Genel Müdürü Yardımcısı Dr. İbrahim Öz, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Fevzi Ünal ve Derin Ural, İTÜ’lü akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 10 yaşından beri uzaya büyük bir ilgi duyduğunu belirten Malezyalı astronot, çocukluk hayalini 35 yaşında gerçekleştirdiğini söyledi. Shukori, 2006'da "Ankgasawan" adlı uzay uçuşu programına katıldığını belirterek, 11 bin 435 kişi arasından Rusya'da eğitim almaya hak kazandığını, 18 aylık bir eğitimden sonra uzay mürettebatına katıldığını aktardı. Kendisi için hayalini gerçekleştirdiğini, ülkesi için de Malezya’nın adını da uzay çalışmalarına yazdırdığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Dr. Shukori Uzaya gitmek için 25 milyon dolar gerekiyor. Malezya 18 kişi göndermek istedi. Rusya’da çok zorlu bir eğitim programına katıldım. Gözlerinizin, kulaklarınızın, tat alma duygunuzun kusursuz olması gerekiyor. Ayrıca bacak boyunuzun 99 cm den uzun olmaması gerekiyor. Uzay şartlarında, kendi ağırlığınızın 9 katı basınca maruz kalıyorsunuz.” dedi.

Uzaydayken nasıl yemek yediğini, çalıştığını, duş aldığını, uyuduğunu ve ibadet ettiğini dinleyicilerle görüntüler eşliğinde paylaşan Dr. Shukori, “ Su çok sınırlı. Islak havlular kullanıyorsunuz. Zaten bakteri ve koku olmadığı için kokmuyorsunuz. Ancak uyumakta çok zorluk çekiyorsunuz. Uyumak için kendinizi bir yere sıkıştırmak zorundasınız” diye konuştu. Uzaya 520 astronotun çıktığını da belirten Melazyalı Astonot “Umarım bir gün Türk astronotları da uzaya çıkarak uzay çalışmalarına Türkiye’nin adını yazdırır.Herkes astronot olamasa da dünya olarak daha çok bilim adamı, uzay mühendisi ve doktora ihtiyacamız var” dedi.

 İTÜ’lü öğrencilerin “Anneniz uzaya gitmezine izin verdi mi?”, “Uzayda insan dışınca canlılar var mı?”, “Uzayda ameliyat mümkün mü?”, “Uzayın trafiği İstanbul trafiğini andırıyor mu?”, “Uzaya göç etmek mümkün mü?” gibi sorularını da yanıtlayan Dr. Sheikh Muszaphar Shukori, İTÜ Uzay Mühendisliği öğrencileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 

sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor sponsor